تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

تاثیر حمله آمریکا به سوریه بر بورس‌های جهان

اقتصاد ایران: حمله آمریکا و متحدانش به سوریه موجب افت و ریزش بیشتر شاخص‌ها در بورس‌های جهان شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، حمله آمریکا و متحدانش (فرانسه و انگلستان) به سوریه در حالی در بامداد روز گذشته اتفاق افتاد که این رخداد در کمترین زمان ممکن بر بورس‌های دنیا تاثیر گذاشته و موجب افت و ریزش بیشتر شاخص‌ها شده است که در این راستا بورس آمریکا در صدر این ریزش‌ها قرار داشت‌.

این در حالی است حمله محدود به سوریه به رهبری آمریکا بیش از چند ساعت به طول نینجامید، اما همین چند ساعت برای از بین رفتن آرامش سرمایه‌گذاران و اثرگذاری این شوک موشکی در بورس‌های دنیا کافی بود.

بر اساس آخرین تحولات و آمارهای معاملاتی، بازارهای اروپایی در پی آشفتگی‌های خاورمیانه افت شدیدی را متحمل شدند به طوری که شاخص استاکس اروپا پس از این که تمام متغیرهای معاملاتی از توکیو تا سیدنی روند منفی را تجربه کردند، با روند نزولی مواجه شد‌.

علاوه بر این بورس اوراق بهادار مسکو نیز با افت شاخص RTS رو به رو شد و این متغیر نسبت به ماه گذشته ۲/۱۱ درصد کاهش را به ثبت رساند‌. شاخص MOEX نیز کاهش ۵/۳ درصدی را نسبت به ماه گذشته از آن خود کرد‌.

در بازارهای آسیایی، شاخص آسیا پاسیفیک با کاهش ۵/۰ درصدی همراه شد در حالی که تاپیکس ژاپن افت ۴/۰ درصدی را از آن خود کرد‌.

در این میان، بورس اوراق بهادار مسکو نیز با افت شاخص RTS رو‌به‌رو شد و این متغیر نسبت به ماه گذشته ۲/۱۱ درصد کاهش را به ثبت رساند‌.

شاخص MOEX نیز کاهش ۵/۳ درصدی را نسبت به ماه گذشته از آن خود کرد‌. اما بیشترین صنعت منفی در این بازار، صنعت حمل‌و‌نقل بود که با افت ۰۵/۸ درصدی نسبت به ماه قبل رو‌به‌رو شد‌. پس از آن صنعت فلزات و معدنی‌ها با افت ۷/۷ درصدی، صنعت مالی با افت ۱/۷ درصدی، مخابرات با افت ۵/۵ درصدی و صنعت الکترونیک با افت ۹/۴ درصدی نسبت به ماه قبل به معاملات ادامه دادند‌.

از سویی دیگر بازار‌های بورس استرالیا پس از اعلام حمایت این کشور از تهدید دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا علیه سوریه شاهد افت شاخص‌های سهام بود‌.

  • ۲۶ام فروردین ۱۳۹۷
  • دیزل