تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

ادامه صدرنشینی بانک ها در معاملات امروز بورس

اقتصاد ایران: شاخص بورس امروز (شنبه) نوسان اندکی را تجربه کرد و با ۱۰۰ واحد رشد نسبت به روز چهارشنبه در جایگاه ۱۶۴ هزار و ۹۲۹ واحدی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، از شدت رشد شاخص کل در نخستین روز هفته کاسته شد به طوری که علاوه بر رشد اندک نماگر بازار سرمایه، حجم و ارزش معاملات نیز کاهش یافت.
در معاملات امروز یک میلیارد و ۵۹۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش سه هزار و ۸۳۵ میلیارد ریال در ۱۴۲ هزار نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۲۹ واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۱۹۱ واحد افزایش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۱۳۵ واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور ۳۵ واحد رشد کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول مربوط به شرکت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور ۵۸ واحد بالا رفت و شاخص بازار دوم بورس نیز ۲۷۵ واحد افزایش یافت.
در معاملات امروز نمادهای حکشتی (کشتیرانی)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) و اخابر (مخابرات) بیشترین تاثیر مثبت و تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین)، وبملت (بانک ملت)، مبین (پتروشیمی مبین) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) بالاترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

** ادامه صدرنشینی بانک ها
گروه بانک در معاملات امروز نیز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۵۷۴ میلیون سهم به ارزش ۹۷۱ میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه خودرو به ارزش ۴۵۸ میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش ۳۱۵ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
گروه فلزات اساسی با دادوستدی به ارزش ۲۴۲ میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت.
گروه فرآورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش ۲۲۵ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

** افت فرابورس
برپایه معاملات امروز شاخص فرابورس (آیفکس) ۲ واحد افت کرد و در جایگاه یک هزار و ۹۴۱ واحدی قرار گرفت. در این بازار بیش از ۹۴۰ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش افزون بر سه هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال دادوستد شد.
همچنین در معاملات امروز نمادهای ذوب (ذوب آهن)، مارون (پتروشیمی مارون) و کگهر (سنگ آهن گهرزمین) با بیشترین تاثیر منفی، شاخص را پایین کشیدند.